Nafta

Be juodojo aukso nebūtų ir ūkio, arba kas gaminama iš naftos

Kodėl juodasis auksas? Todėl, kad nafta yra nepaprastai vertinga ir svarbi ne tik chemijos pramonei, bet  ir visai ekonomikai.

Kiekvienas perdirbtas naftos barelis tampa vertinga žaliava, iš kurios gaminami aromatiniai angliavandeniliai, naftos chemija, plastikas, energetikos produktai ir daugelis kitų gaminių.

Viena svarbiausių naftos pusfabrikačių grupių yra aromatiniai angliavandeniliai. Jie susidaro naftos perdirbimo metu. Tokios medžiagos kaip: toluenas, ksilenas, ortoksilenas ar benzenas, gali atrodyti paslaptingos, tačiau nėra mums svetimos. Jos naudojamos gaminant kvepalus, žaislus, klijus, padangas, buitinės chemijos produktus, sintetinį pluoštą, įvairius valiklius ir kitus mums gerai žinomus gaminius.

Dėl tam tikrų savybių daugelyje pramonės sričių plačiausiai naudojamas toluenas. Jo yra dažų, tirpiklių, klijų, ploviklių, kvepalų ar  net sprogmenų sudėtyje.

Iš šios medžiagos taip pat gaminamos putos, iš kurių daromi čiužiniai, baldų ir automobilių apdailos elementai bei įranga,  drabužiai, kilimai, padangos ir maisto produktų konservantai.

Ksilenai daugiausia naudojami kaip tirpikliai dažų pramonėje ir sintetinio audinio, gaunamo iš poliesterio, gamyboje. Savo ruožtu benzenas naudojamas tirpiklių, pėdkelnių, elektros prietaisų korpusų, radijo imtuvų, televizorių ir sprogmenų gamyboje.

Kita pusfabrikačių, susidarančių perdirbant juodąjį auksą, grupė – tai vadinamoji naftos chemija. Viena žinomiausių šios grupės medžiagų yra acetonas – dažų pramonėje plačiai naudojamas tirpiklis. Acetonas taip pat populiarus chemijos laboratorijose, juo džiovinamas bei valomas stiklas. Jis taip pat naudojamas sintetinių medžiagų, pavyzdžiui, plastmasės gamyboje. 

Kita medžiaga – fenolis naudojamas pesticidų gamyboje ir kaip dezinfekcinis preparatas.

Naftos chemijos produktų, žinoma, yra kur kas daugiau, pavyzdžiui, butadienas, kuris naudojamas gumos, latekso, padangų, baldų, aksesuarų, sporto įrangos, automobilių prietaisų skydelių, elektronikos įrenginių ir buities prietaisų gamyboje.

Aviacijos ir elektrotechnikos pramonėje bei cheminėse drabužių valyklose labai populiarus yra polimerizuojantis etilenas. Iš jo taip pat gaminami įvairūs vamzdžiai, plokštės, ir kitos lengvos statybinės bei santechnikos medžiagos.

Vykstant naftos chemijos procesams susidaro ir etilenglikolis, naudojamas PET taros ir automobilių aušinimo skysčio gamyboje. Išsiskiria petrollentas – dujos, iš kurių gaminami pramoniniai aerozoliai.

Naftos perdirbimo metu taip pat išsiskiria mazutas, kuris vartojamas kaip šiluminių elektrinių kuras.

Iš naftos gaunami ir poliglikoliai, kurie naudojami batų padams ir dėvėjimuisi atsparioms mašinų detalėms gaminti.

Polipropilenas naudojamas gaminant žaislus, laidų izoliaciją, bamperius ir maisto pakuotes.

Naftos chemijos produktai taip pat yra azotas, deguonis bei siera.

Šie elementai labai plačiai naudojami tiek moksliniuose tyrimuose, medicinoje, vaistų gamyboje, tiek maisto, stiklo, metalo popieriaus ir atliekų perdirbimo pramonėje.

Išvados peršasi pačios. Juoduoju auksu nafta vadinama ne be reikalo – ji yra labai svarbi, netgi būtina daugeliui pramonės šakų. Ji yra mūsų gerovės šaltinis ir ekonomikos pagrindas.